Spolehlivý dodavatel energií
Servisní a poruchová služba

577 922 169

Czech
Czech English

Teplárna významně investuje. Přesto patří k nejlevnějším v Česku

18. 10. 2018

Otrokovická teplárna letos investuje čtvrt miliardy do ekologických opatření a připojení nových odběratelů. Ceny ale nezvyšuje a její odběratelé v Napajedlích a ve Zlíně - Malenovicích mají jedny z nejnižších cen za teplo v České republice.  V Otrokovicích, kam dodává teplárna přes distributora, mají obyvatelé teplo dražší.

Díky rozsáhlým investicím do moderních technologií a ekologickým opatřením došlo v posledních letech k velmi významnému poklesu emisí. Kvůli přísnějším limitům, které musí teplárna splnit do roku 2020, nyní probíhá další ekologizace zdroje. Jen do opatření na snížení emisí oxidů dusíku a síry půjde letos 200 milionů. A stejnou částku bude teplárna investovat také v příštím roce. „Kromě těchto velkých investic dáváme peníze také do rozvoje a údržby tepelných sítí a budujeme přípojky k novým odběratelům.  Díky komplexním službám, komfortu, který centrální zásobovaní teplem přináší, a příznivé ceně za dodávky tepla se nám daří rozšiřovat okruh našich zákazníků,“ říká předseda představenstva Teplárny Otrokovice Petr Jeník.  

Teplárna patří mezi klíčové podniky, zásobuje teplem a elektřinou domácnosti, podniky, školy a další instituce. Jaká je strategie vlastníka? Chce teplárnu provozovat i nadále a pokračovat v investicích?

Teplárna je od roku 2013 součástí významné české skupiny Lama Energy Group, která podniká v energetice, těží ropu a zemní plyn na jižní Moravě a obchoduje s energetickými komoditami. Kromě otrokovické teplárny vlastní také teplárnu v Kyjově a společnost Energo Český Krumlov. Majitel chce teplárnu provozovat dlouhodobě, o čemž svědčí mnohamilionové investice, zodpovědnost vůči našim zaměstnancům, životnímu prostředí a regionu, kde působíme. 

Některé teplárny se potýkají s odpojováním svých zákazníků. Musíte to také řešit?

Naštěstí ne a naopak se nám daří nové odběratele připojovat. Snažíme se ceny tepla nezvyšovat, proto hledáme úspory ve vlastních nákladech a zvyšování efektivity provozu. Naše cena pro domácnosti je na stejné úrovni jako před šesti lety. Obyvatelé v Napajedlích a Zlíně - Malenovicích, kterým dodáváme teplo přímo, platí za GJ 505 korun včetně DPH. Je to jedna z nejnižších cen mezi teplárnami v České republice. 

V Otrokovicích je cena za teplo jiná?

I když působíme v Otrokovicích, máme zde jen několik zákazníků, kterým dodáváme teplo přímo. Ti platí stejně jako lidé v Napajedlích nebo Malenovicích. Většina domácností je ale zásobována teplem prostřednictvím městské společnosti Tehos, která má cenu vyšší. Snažili jsme se nabídnout Otrokovicím stejné řešení jako v Napajedlích, dodávat přímo odběratelům a cenu tak snížit, ale ze strany města zatím nebyla vůle to řešit. Přitom domácnost při průměrné spotřebě by mohla ročně ušetřit až dva tisíce korun.

Zdroj: Zlínský deník 29.9.2018

Celý článek níže v PDF příloze.