Zvýšení ceny tepla

Cenu za dodávky tepla a teplé vody zvýší Teplárna Otrokovice od 1. ledna 2023. Průměrná domácnost  zaplatí v příštím roce o zhruba 200 korun za měsíc víc. Přestože náklady meziročně výrazně vzrostly, teplárna se snaží udržet pro zákazníky příznivé ceny za vytápění.

Zatímco řada dodavatelů energií upravovala ceníky již v průběhu letošního roku, a někteří dokonce vícekrát, teplárna k tomu nepřistoupila. V letošním roce držela cenu na stejné úrovni, i když se náklady zvyšovaly. „Snažíme se ceny tepla stabilizovat, aby negativní dopady změn na trhu s energiemi byly pro naše zákazníky co nejmenší. Do ceny tepla na příští rok jsme ovšem museli promítnout zvýšené náklady na palivo, vápno, chemikálie, dopravu a v důsledku rostoucí inflace se navýšily i další vstupy. Velmi podstatnou složku ceny tvoří také emisní povolenky,“ vysvětluje předseda představenstva Teplárny Otrokovice Petr Jeník.

Od ledna příštího roku bude cena za gigajoule (GJ) 895 korun včetně DPH. Při průměrné spotřebě domácnosti 20 GJ za rok budou odběratelé platit za dodávky tepla a teplé vody za měsíc do 1 500 korun, což je o zhruba 200 korun víc než dosud. Rodinné rozpočty tak chystané navýšení významně nezatíží.

V současné době neexistuje žádná podpora ze strany státu pro teplo z centrálního zásobování. Nebyla schválena transformační podpora tepla, ani úsporný tarif na teplo a dokonce byla zrušena podpora kombinované výroby tepla a elektřiny. „Příznivější ceny za teplo by mohly mít domácnosti, pokud by se podařilo pozastavit obchodování s emisními povolenkami, což se ale nyní nejeví jako reálné,“ připomněl Petr Jeník.

Protože situace na energetickém trhu se velmi rychle mění, teplárna pracuje na rozšíření své palivové základny. Kromě dvou uhelných kotlů postavila nový plynový kotel a pokračuje s přestavbou jednoho uhelného kotle, kde se bude jako palivo využívat hlavně biomasa. „Všechny naše aktivity směřují k tomu, abychom mohli využívat různé druhy paliva a nebyli závislí pouze na jednom druhu či jednom dodavateli. Podle situace na trhu můžeme při výrobě tepla operativně využít uhlí, zemní plyn i biomasu tak, aby to pro naše zákazníky bylo ekonomicky nejvýhodnější,“ dodal předseda představenstva Petr Jeník.

Kontakty

Máte dotaz? Napište nám!

    Zavolejte nám

    Napište nám