Spolehlivý dodavatel energií
Servisní a poruchová služba

577 922 169

Czech
Czech English

Před dvaceti lety zůstala teplárna pod vodou

Před dvaceti lety zůstala teplárna pod vodou 03. 07. 2017

Výstava, která vznikla u příležitosti 20. výročí povodní na řece Moravě, je k vidění do 3. září v v prostoru Přístaviště Emila Spiro, části Na Kapli a v Muzea Napajedla. Generálním partnerem výstavy 2017 Napajedla - Město na řece / 1997 Morava - Řeka ve městě je společnost Teplárna Otrokovice. 

Ničivá povodeň v roce 1997 zasáhla také Teplárnu Otrokovice. Povodňová vlna udeřila v neděli 7. července před půlnocí a během půl hodiny byla nejníže položená místa v teplárně zatopená vodou až do výšky jeden a půl metru. Všichni očekávali největší nápor od Moravy, ale tentokrát zradila Dřevnice. Po dvou dnech se přidala ještě voda z Moravy a areál teplárny zůstal téměř deset dní pod vodou. Někteří zaměstnanci se do práce dostávali ve lžíci nakladače, který je převážel k oknům v prvním patře.

Jakmile voda opadla, začalo se pracovat na odstraňování následků živelné pohromy. Nakonec se díky velkému úsilí a obětavosti zaměstnanců podařilo zprovoznit jeden kotel a mohly být obnoveny dodávky tepla. Postupně se sčítaly škody, které dosáhly několik desítek milionů korun, a s následky ničivé povodně se společnost vyrovnávala ještě během roku 1998. Aby se situace neopakovala, postavila teplárna kolem svého areálu protipovodňovou zeď, zvýšila kanalizační vpusti a na Dřevnici vybudovala čerpací stanici. Každý rok se také staví mobilní protipovodňová stěna a zkouší se funkčnost elektrocentrály s čerpadlem.